W ubiegłą niedzielę 23 września Potęgowo gościło artystów i rzemieślników z terenu objętego Lokalną Strategią Działania Partnerstwa Dorzecza Słupi. Różnorodność i wyjątkowość stoisk zachwycała! Można było zaopatrzyć się w przetwory, weki, dżemy i powidła, kupić ekologiczne ziemniaki i cebulę, zdobyć unikatowe dekoracje do domu (biżuterię z żywicy, witraże, piękne robótki szydełkowe i wiele innych). Mieszkańcy mogli podziwiać prace malarskie pani Anny Dajnowicz i być świadkami pracy na krośnie- zobaczyć jak właścicielka pracowni Rosamar Dominika Kafeman tworzy różnobarwne tkaniny. W trakcie trwania jarmarku Paulina Kantak finalistka programu Hell's Kitchen robiła pokaz gotowania, w ramach którego przygotowała pyszne potrawy do degustacji dla wszystkich chętnych.  Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych- w ramach realizowanego wydarzenia odbywały się warsztaty dla najmłodszych- lepienie w glinie, malowanie z piasku, malowanie na tkaninach, robienie biżuterii. Dostępne były również bezpłatnie dmuchańce i eurobungee. Organizatorzy zadbali również o darmowy posiłek dla wszystkich uczestników, wystawców i gości. Bardzo ubolewamy nad pogodą, która pomieszała szyki i odstraszyła mieszkańców. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych atmosfera wśród wystawców, organizatorów oraz gości była super! Dodatkowo występy dziewczyn ze Stowarzyszenia Wiśta Wio i Przyjaciele- organizatorów jarmarku, Nikoli Kędry o aksamitnym głosie, folkowego trio z Michalove podkreśliły lokalny charakter wydarzenia i jego wyjątkowość. Furorę wśród dzielnej publiczności, która do końca nie opuszczała widowni wywołał występ chłopaków z Illegal Boys. Swoją muzyką rozgonili chmury i rozgrzali serca publiczności!

Podczas Jarmarku odbyły się dwa konkursy. W konkursie na najsmaczniejszą potrawę z regionu LSD PDS pierwsze miejsce zdobyła pieczona gęś Wioletty Koteckiej, której wyroby z gęsi zdobyły certyfikat marki lokalnej Zielone Serce Pomorza, drugie miejsce przypadło dla Joanny Ślimak za placki ziemniaczane, którymi zachwycali się wszyscy goście. Trzecie miejsce za sery podpuszczkowe zajęła Małgorzata Gliwa. Wyróżnienie otrzymały Pampuchy Słowińskie Marii Terefenko i Tort Malinowy Karoliny Tarki. Tytuł drugiego konkursu brzmiał: "Twój pomysł- twoje dzieło", podczas którego komisja wyłoniła najlepsze stoiska promocyjne produktów lokalnych. Pierwsze miejsce zajęła Ewa Piepka i jej przepiękne robótki na szydełku. Serca komisji skradły również prace zdobione metodą decoupage, których autorkami są dziewczyny z GOKu w Potęgowie. Trzecie miejsce zajęła Anita Baran, artystka tworząca ze sznurka plecione torby, dywaniki, kosze. W ramach wyróżnienia zostali nagrodzeni również stoisko z płodami rolnymi Jana i Czesława Ślimaków  oraz witraże Stanisław Barski

Organizatorami Jarmarku było Stowarzyszenie Wiśta Wio i Przyjaciele. Wydarzenie dofinansowane przez "Europejski Fundusz Rolny na rzecz Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie", Instytucja zarządzająca PROW 2014-2020- Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zadanie realizowane w ramach projektu grantowego "Promocja lokalnych produktów i usług na obszarze LGD PDS".

Zapraszamy do FOTOGALERII NA NASZYM FB

Tegoroczne dożynki w Gminie Potęgowo upłynęły pod hasłem tradycji i kultywowania jej walorów. Obchody zainaugurowała msza święta koncelebrowana przez księdza proboszcza  Waldemara Pieleckiego, Tadeusza Drobińskiego oraz proboszcza parafii Łupawa Piotra Czaję w kściele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Potęgowie, skąd uroczystym korowodem przy  akompaniamencie Usteckiej Orkiestry Dętej mieszkańcy i goście udali się na plac przy GCK na główne uroczystości dożynkowe.

Jak co roku ich oprawę stanowiły piękne wieńce oraz chleby, przygotowane przez zaangażowanych mieszkańców gminy. Spośród sołectw, które zgłosiły się do konkursu na Chleb Dożynkowy pierwsze miejsce zajęli mieszkańcy Wieliszewa. Komisja oceniała także wieńce w dwóch kategoriach. W kategorii wieniec klasyczny pierwsze miejsce zdobyli pracownicy GOPS z Potęgowa. Najwyżej ocenionym wieńcem niekonwencjonalnym został wieniec z Żochowa. Tradycyjnie odbyły się również zmagania drużyn w walce o tytuł Super Sołectwa, którym  towarzyszyły salwy śmiechu i okrzyki dopingujących mieszkańców . W tym roku rywalizacji podjęły się trzy sołectwa: Wieliszewo, Skórowo i Nieckowo.  Walka była zacięta ale pierwsze miejsce przyznano tylko jedno: tytuł Super Sołectwa zdobyli reprezentanci ze Skórowa!  Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!

Po konkursach i zabawach przyszedł czas na lokalnych artystów. Zespół Wiśta Wio, Nikola Kędra, Janina Grudzińska, zespół Michalove czy kabaret Teatralnie Zakręceni- wszyscy występujący artyści zapewnili ogromne zróżnicowanie w części rozrywkowej obchodów Gminnego Święta Plonów. Główną atrakcją Dożynek był popularny Kabaret Kałamasz. W świetnym nastroju, rozbawieni, najedzeni przybyli mieszkańcy bawili się do późna przy zespole "Legato"z Żochowa.

 

 

Święto Plonów to przede wszystkim integracja mieszkańców i wspólne dziękowanie za plony lata. To także ogrom pracy i zaangażowania wielu ludzi. Dziękujemy Starostom tegorocznego Święta Plonów  Państwu Barbarze Jerzemu  Zabieglikom z Dąbrówna. Wielkie podziękowania należą się przedstawicielom Sołectw, które wzięły udział w organizowanych konkursach- za zaangażowanie i kultywowanie tradycji dożynkowych! Dziękujemy za urozmaicenie artystyczne wszystkim zespołom i artystom lokalnym! Za przygotowanie darmowego posiłku wyrazy wdzięczności należą się Państwu Gabrieli i Edmundowi Wittom oraz Pani Kamili Żywieckiej. Bez snopków i balotów ze słomą od Pana Pawła Medyńskiego i Pawła Miśkowicza nie mogłyby powstać tak okazałe dekoracje dożynkowe! Jeszcze wiele życzliwych osób wspierało nas w przygotowywaniu dożynek finansowo, technicznie i organizacyjnie. Podziękowania należą się Mieczysławowi Szuldze oraz Jarosławowi Celbanowi, Janinie i Piotrowi Janusiewiczom, braciom Różańskim, Zbyszkowi Orzechowskiemu, Pawłowi Medyńskiemu, Marcie Rutkiewicz, Zbigniewowi Mazurkowi, Ryszardowi Knaś, Mieczysławowi Wesołowskiemu, Andrzejowi Mikulskiemu, Elżbiecie Kędra z ekipą, Mirosławowi Ustianowskiemu, Gabrieli Nowickiej, Urszuli Habzie, Zofii Klimczyk a także Anecie Słonimskiej.  Dziękujemy serdecznie całemu zespołowi z Gminnego Ośrodka Kultury w Potęgowie za piękne dekoracje dożynkowe, przygotowanie poczęstunku oraz za te wszystkie rzeczy,  których nie widać gołym okiem a bez których uroczystości dożynkowe nie byłyby tak udane. Przybyłym mieszkańcom Gminy jesteśmy wdzięczni za tak liczną obecność i wspólne świętowanie! Robimy to dla Was z wielką przyjemnością!

fotorelacja Dożynki 2018

 

Cykl warsztatów ceramicznych dla dzieci objął dwa spotkania. Na pierwszym z nich dzieci modelowały kawałki gliny: wyciskały, wałkowały i rzeźbiły płaskorzeźby w kształcie rybek. Przybyło tak wiele dzieci, że nie udało się nam nawet uwiecznić spotkania żadnym zdjęciem w tym całym zamieszaniu :) Na drugim spotkaniu było nas zdecydowanie mniej, ale efekty szkliwienia mówią same za siebie! Autorzy rybek mogą odbierać swoje prace do 17 sierpnia. Po tym czasie prace można będzie podziwiać na ścianie w świetlicy w GOKu w Potęgowie. Galeria zdjęć na FB pod linkiem:

Galeria prac szkliwienie

Animacje kulturalne dla mieszkańców Gminy Potęgowo podczas obchodów Dni Gminy Potęgowo 2018

W ramach realizacji zadania publicznego pt. "Animacje kulturalne dla mieszkańców Gminy Potęgowo podczas obchodów Dni Gminy Potęgowo 2018", finansowanego przez Urząd Gminy Potęgowo odbyły się działania animacyjno-kulturalne organizowane przez Stowarzyszenie Wiśta Wio i Przyjaciele. Dofinansowanie wyniosło 10 000 zł. Dzięki bogatemu doświadczeniu organizatora w dziedzinie wydarzeń kulturalnych i animacji dzieci i młodzieży młodsi mieszkańcy gminy mogli wziąć udział w wielu zajęciach animacyjnych wraz z poczęstunkiem. Przez cały czas trwania imprezy dzieci i młodzież mogli bezpłatnie korzystać z takich atrakcji jak dmuchane zamki, zjeżdżalnie. Odbywały się również warsztaty balonowe, malowania twarzy, lepienia z gliny prowadzone przez wolontariuszy ze stowarzyszenia. Nie zabrakło także atrakcji dla dorosłych. Mieszkańcy gminy mieli możliwość pośmiać się oglądając przedstawienie teatralne w wykonaniu aktorów Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku pt. "Seks dla opornych". W ramach muzycznej atrakcji wystąpił również nasz lokalny zespół "Wiśta Wio". Cieszymy się z dużej frekwencji i aktywności naszych najmłodszych mieszkańców jak i dorosłych! Dla tych, którzy nie mogli świętować razem z mani polecamy do obejrzenia film dokumentujący w skrócie najważniejsze momenty obchodów Dni Potęgowa, który również powstał w ramach tego projektu. Poniżej link:

https://www.facebook.com/ugpotegowo/videos/1660501574045266/